Kayseri Ticaret Odası Temmuz ayı Meclis toplantısı, 25 Temmuz 2017  Salı günü yeni hizmet binası konferans salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ömer Gülsoy’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri ile Başkanlık Divanı ve Meclis üyeleri katıldı.

 

Meclis Başkanı Ömer Gülsoy toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, Türkiye’deki ve Kayseri’deki değişime vurgu yaparak şunları söyledi:

 

“Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına adaylığımı açıkladım, bilginiz olsun. Dua ve desteklerinizi bekliyorum. Allah, kurban olduğum rabbim hakkımızda hayırlısı. Odamız için şehrimiz için ülkem için ticaretlerimiz için hayırlısı ne ise o olsun. Bizim 12 bin 500 faal olan üyemiz  var. Bu faal olan arkadaşlarımız, üyelerimiz içerisinde gönlünden geçiren, aday olmak isteyen, seçme ve seçilme hakkı olan herkes aday olabilir. Çıkacak her adaya, her arkadaşıma şimdiden başarılar diliyorum. Nezaket kuralları içerisinde bize yakışan kırmadan, dökmeden güzel bir seçim döneminin geçmesini diliyorum. Allah’ım hayırlısını versin diyor, hepinize tekrar saygılar sunuyorum.”

 

Gülsoy’un konuşmasının ardından Temmuz ayı Meclis toplantısı, gündemde yer alan maddelerin görüşülmesi ile devam etti.  Meclis üyelerinin gündeme ilişkin görüşlerini aktardığı toplantıda, görüşülen maddeler  tek tek oylamaya sunularak kabul edildi.

 

Meclis toplantısında gündeme ilişkin görüşlerini açıklayan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 65. Hükümetin kabinesinde değişikliğe gidildiğini belirterek “Yapılan bu değişimin ardından oluşan yeni bakanlar kurulunun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Hiçyılmaz, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini sürdürmesinden dolayı Kayseri Milletvekilimiz Sayın Mehmet Özhaseki’yi, yine görevini sürdüren Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’yi ve diğer kabine üyesi bakanlarımızı tebrik ediyorum. Kan değişimi ile yenilenen 65. Hükümetin her alanda olduğu gibi özellikle ekonomi alanında yapılan atılımları devam ettireceğine inanıyorum. İş dünyası olarak, Hükümetimizden en büyük beklentimizin, 2016 yılı sonundan bugüne kadar ekonomi alanında atılan adımların ve piyasaya verilen desteklerin sürdürülmesi olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. 2017 yılı ilk çeyreğinde büyüme rakamında elde edilen yüzde 5’lik oranın yılsonunda da sağlanabilmesi Hükümetimizin desteklerini sürdürmesine bağlıdır” diye konuştu.

 

Mescid-Aksa’da İsra il’in yaptığı zulme ilişkin de konuşan Başkan Hiçyılmaz, “3 büyük semavi dinin kutsal saydığı mekânlardan biri olan Kudüs’te, 1 haftayı aşkın süredir, İsrail Hükümetinin terör estirdiğine şahit oluyoruz. Müslümanların Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’den sonraki 3. kutsal mabedi olan Mescid-i Aksa’da İsrail tarafından insanlık dışı uygulamalar yapılmaktadır. Müslümanların ibadetini engel olunmakta, insanlara zulmedilmekte ve Filistinli Müslümanlar öldürülmektedir. Harem-i Şerif’te yapılanlar, din ve vicdan hürriyetinin, insan haklarının ihlalidir. İsrail Hükümetinin bu tavrını ve yaptığı zulmü kınıyorum. İsrail,  İslam’ın ve Müslümanların kutsallarına ve kutsal mabedi Harem-i Şerif’e saygısızlıktan derhal vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Temmuz ayının demokrasi ve bağımsızlık için önemli bir ay haline geldiğini vurgulayan Başkan Hiçyılmaz, “15 Temmuz 2016 tarihinde hain ve alçakça bir darbe girişimi gerçekleşmiş ancak Cumhurbaşkanımızın önderliğinde milletimiz tarafından bertaraf edilmiştir. Bu yaşananların hemen ardından meydanlar milletimiz tarafından doldurulmuş, demokrasiye ve bağımsızlığa sahip çıkılmıştır. Geçen sene olduğu gibi bu senede, 15 Temmuz’da bir ve beraber olarak Cumhuriyet meydanındaydık. Kayseri Ticaret Odası olarak, meydanda kurduğumuz çadırımızda üyelerimizle birlikte anma etkinliklerinde yerimizi aldık. 15 Temmuz ihanetini o geceki gibi hissettik, demokrasimiz için yeniden nöbet tuttuk, şehitlerimiz için hep birlikte dua ettik. Bu hain girişimi yapan FETÖCÜ alçakları bir kez daha lanetliyor ve Allah bir daha böyle günler göstermesin diyorum” dedi.

 

Temmuz ayında Oda yönetimi olarak kendilerini gururlandıran ve mutlu eden önemli bir gelişmeyi de yaşadıklarını ifade eden Hiçyılmaz, “Kısa süre önce fiili olarak hizmet vermeye başladığımız yeni hizmet binamızı, 8 Temmuz 2017 günü düzenlediğimiz tören ile hizmete açtık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ve TOBB başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere, protokol üyeleri ve üyelerimizin katılımı ile binamızın resmi açılışını yapmış olduk. Yeni binamızın üyelerimize ve Kayseri’ye bir kez daha hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

 

Konuşmasında Kamu Destekleri Ofisi ve E ticaret Zirvesi hakkında bilgi paylaşan Başkan Hiçyılmaz, “Önemli bulduğum 2 konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki Kamu Destekleri Ofisimizin faaliyetine başlıyor olmasıdır.  Bu ofis aracılığı ile üyelerimiz devlet destekleri konusu başta olmak üzere kurum ve kuruluşların uygulamalarına ilişkin detaylı bilgi sahibi olabileceklerdir. Ofisimiz 27 Temmuz 2017 Perşembe gününden itibaren her perşembe saat 09.00 ile 12.00 arasında hizmet verecektir. Üyelerimizi bu ofisten yararlanmaya davet ediyorum. Bir diğer konu ise E -Ticaret Zirvesi düzenliyor olmamızdır. Tüm üyelerimizin davetli olduğu bu zirve 27 Temmuz 2017 Perşembe günü saat 13.00’de Konferans salonumuzda gerçekleştirilecektir. Önemli katılımcıların yer aldığı bu zirvenin Kayseri’nin e-ticaret noktasındaki gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasında 2013 Mayısından beri görev yaptıklarının altını çizen Başkan Hiçyılmaz, “Görev süremiz içerisinde üyelerimize fayda sağlamak ve Kayseri Ticaret Odası’nı en iyi şekilde temsil etmek üzere büyük gayret gösterdik. Birçok engellemelerle karşı karşıya kaldık. Özellikle 17-25 Aralık sürecinden önce, art niyetli ve Odayı ele geçirmek üzere gelmiş olan Yönetim Kurulu üyelerine karşı mücadele ettik. Oda’nın, onların eline geçmesini önlendik ve bu aşamayı geçirdikten sonra yapmış olduğumuz icraatlarla Kayseri Ticaret Odasını belli noktalara taşıdık. Çıraklık dönemimiz olmasına rağmen yaptığımız birçok İcraatlarla örnek olduk. Bugün, Türkiye’de hiçbir odanın sahip olmadığı kadar güzel ve modern bir binaya sahip olduk. Burada icraatlarımızı tek tek anlatacak değilim. Ancak yapmış olduğumuz bu icraatlara herhangi bir eleştiri getiremeyen zavallılar, belden aşağı vurma yolunu tercih etmiş ve bizi sıkıntıya sokmak için ellerinden gelen her türlü çirkefliği yapmışlardır” ifadelerini kullandı.

 

“Geçirmiş olduğumuz bu 4 yıllık dönemi çıraklık ve kalfalık dönemi olarak değerlendiriyoruz” diyen Başkan Hiçyılmaz, “Üyelerimizin teveccühü ile bir dönem daha görev yaparak, ustalık dönemini de yaşamak istiyoruz. Odamızı, getirmiş olduğumuz bu kalite seviyesinden daha da yukarılara çıkarma gayreti içerisindeyiz. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz faaliyetlerle verdiğimiz sözleri yerine getirerek, üyelerimizin ve bize destek olanların yüzünü kara çıkarmadık. Bundan sonra da aynı özenle, aynı anlayışla yolumuza bir dönem daha devam etmek istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; adaylığını açıklayan ve varsa açıklayacak olanlara da hayırlı olsun demek istiyorum” diye konuştu.

 

Başkan Hiçyılmaz’ın konuşmasının ardından Temmuz ayı Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Ömer Gülsoy’un  oturumu kapatmasıyla sona erdi.