Kayseri Ticaret Odası tarafından düzenlenen E- Ticaret Ve Digital Pazarlama Zirvesi, KTO Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Zirveye,  Kayseri Ticaret Odası yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, N11.com Güney Anadolu Bölge Müdürü Fethi Dalkılınç ve N11.com yetkilileri, İDEASOFT İş Ortaklıkları Yöneticisi Eray Cemal Şentürk ve İDEASOFT Uzmanları, KTO 9. Meslek Komitesi üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

 

Zirvenin açılış konuşmasına yapan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Mahmut Hiçyılmaz, 1990’lı yılların başından itibaren ekonominin bir parçası haline gelen e-ticaretin giderek hayatın her alanında etkilerini hissettirdiğini kaydetti.

 

Kısaca e-ticaret olarak adlandırılan elektronik ticaretin, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesi olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, başka bir tanımla e-ticaretin insanların internet ortamındaki belli sistemler üzerinde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemi olduğunu söyledi.

 

Hiçyılmaz,  e-ticaretin her geçen gün büyüyen hacmiyle Türkiye’de de ticaretin yönünü değiştiren bir hal almaya başladığını ifade ederek, “Türkiye ve dünya değişiyor ama Türkiye özellikle dinamik bir ülke olmasından dolayı değişikliklerimiz gelişmiş ülkelere oranla daha da hızlı olmaktadır. E-ticaret konusunda fazla mesafe kat edebildiğimizi söyleyemiyorum. Çünkü e-ticaret potansiyeli ve ticaret hacmi bakımından gelişmiş ülkelerden gerilerdeyiz ama bizim hedefimiz elbette gelişmiş olan ülkelere yetişmek hatta onları geçerek dünyadaki ilk on ekonomi içerisine girmek. Bunu yapabilmek için kendimizi yenilememiz gerekiyor. Teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor ve yaptığımız iş ne olursa olsun onun daha iyisini yapma noktasında gayret göstermemiz gerekiyor” dedi.

 

Türkiye’de e-ticaret hacminin toplam ticaret içerisindeki payının yüzde 3 civarında olduğunu aktaran Hiçyılmaz, “Ama İngiltere’de, Almanya’da bu oran yüzde 10’larla, yüzde 20’lerle ifade edilecek rakamlara geliyor. Bunun da daha kolay bir alışveriş sistemi haline geldiğini görüyoruz.” diye konuştu.

 

E- Ticaret Ve Digital Pazarlama Zirvesi; N11.com Güney Anadolu Bölge Müdürü Fethi Dalkılınç, N11.com Lojistik Direktörü Ramazan ALTINAY, N11.com Pazarlama ve Reklam Direktörü Abdurrahman Çağlayan’ın sunumları ile devam etti.

 

Başarı hikâyelerinin dinlendiği zirvede, İDEASOFT İş Ortaklıkları Yöneticisi Eray Cemal Şentürk, İDEASOFT iş ortağı Erhan Duman ve Avukat Aytaç Yavuz tarafından yapılan sunumlar gerçekleştirildi.

 

Akşam saatlerine kadar devam eden E- Ticaret Ve Digital Pazarlama Zirvesi soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.