1.Kent merkezinde bulunan ve yaklaşık 70 yıldır kullanılan hizmet binamızda iyi hizmet verilememesi sebebiyle yeni bir yapılanmanın adımları atılmıştı.
2.Yeni hizmet binamızın inşaat süreci, üyelerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan bir program çerçevesinde yürütülmüştür.
3.İnşaat sürecinde yardımcı olacak ve denetim sürecini işletecek müşavir firma ile anlaşma yapılmıştır.
4.Ulusal mimari fikir yarışması açılmış ve Mimarlar Odası Kayseri şubesi ile işbirliğine gidilmiştir.
5.Ulusal mimari fikir yarışmamızın, 152 proje katılımı ile 2014 yılında en çok katılım sağlanan proje yarışması olduğu tespiti ARKİTERA dergisi tarafından yapılmış veödüle layık görülmüştür.
6.Yapılan değerlendirmeler sonucunda Yıldız Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi’nden profesörler ve dalında uzman mimarlardan oluşan jüri, kararını 4 Haziran 2014 tarihinde açıklamıştır.
7.Yarışma şartnamesinde anılan; 3 adet eşdeğer, 5 adet mansiyon, 5 adet satın alma ödülü, düzenlenen kolokyumda eser sahiplerine takdim edilmiştir.
8.Eş değer ödül sahibi 3 grupla yapılan görüşmeler sonucunda A-2 Tasarım mimari proje grubunun hazırlamış olduğu proje ile yola devam edilmesi kararı alınmıştır.
9.Daha sonra mevcut proje üzerinde çok geniş grupların görüş ve önerileri alınmış, projeye çeşitli revizyon ve ilaveler yapılarak son şekli verilmiştir.
10.Yoğun çalışmalar sonucu uygulama projesi ve şartnamenin hazırlanmasının ardından ihale sürecine geçilmiştir.
11.İhale sürecinde ulusal düzeyde yapılan davette ön yeterliliği geçen 41 firmaya davetiye gönderilmiş, 14 firma ihale şartnamesi satın almıştır.
12.8 Mayıs 2015 tarihinde Odamız meclis salonunda yapılan ihaleye, şartname satın alan 14 firmanın tamamı teklif vermiştir.
13.14 Ağustos 2015’te temeli atılan yeni hizmet binası bitmiş ve Şubat 2017’de bu binada hizmet sunulmaya başlanmıştır.
14.Yeni hizmet binamızda; 2 bodrum, 1 zemin, 2 normal kat olmak üzere toplam 18.000 m2 kapalı alan bulunmaktadır.
15.14 bin 565 m2 toplam arazimizin bir kısmı üzerinde inşa edilmiş binamızda; hizmet ve yönetim birimlerinin yanı sıra, 500 kişilik konferans salonu, 450 kişilik restoran, 175 araçlık kapalı olmak üzere 250 araçlık otopark alanı, 160 kişilik eğitim salonu, toplantı salonları, meslek komitesi toplantı odaları, sergi alanı ve geniş peyzaj alanı yer almaktadır.
16.Üyelerimize misafirleriyle iş görüşmelerini rahatlıkla gerçekleştirebilecekleri salonlar yapılmıştır. Bunun yanı sıra, Kayseri’ye misafir olarak gelen Oda başkanlarımıza ayrılmış bir mekân da yeni binamızda bulunmaktadır.
17.Hizmet binamızın hemen arkasında bulunan arsanın kalan kısmına yap-işlet-devret modeli ile otel, rezidans veya iş merkezi yaptırılması düşünülmektedir.
18.Yeni binamız, TOBB bünyesinde gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantılarda da kullanılabilecektir.
19.Bölgedeki odalarla beraber toplantı ve etkinlikler yapılarak bölgesel taleplerimizin ilgili mercilere daha yüksek sesle duyurulmasını sağlayacak bir ortam oluşmasına çalışılmaktadır. 20.Böylece hem ilimiz hem de Odamızın marka değerinin daha da güçlenmesine çalışılmaktadır.
21.Yeni binamız, Kayseri tüccarı için en iyisini hedefleyen bir anlayışla, proje yarışması açılması başta olmak üzere, şeffaf ihale yöntemleri ve çok önemli prosedürler takip edilerek bugünkü haline getirilmiştir.
22.Yeni binamızın avantajlarıyla hizmet kalitemiz ve hizmet çeşitliliğimiz artacaktır. Binamız, Kayseri’nin marka değerine katkı verecek, TOBB camiası içinde bölgesel bir güç olarak sesimizi daha gür duyurma imkanını bizlere sağlayacak her türlü alt yapı imkanına sahiptir.